Või siis vähemalt proovime seda teha.. olen kõiksugu elektroonikaga tegelenud maast madalast, juhtmete kokku jootmine ja niisama leiutamine. Peaasi, et midagi teha oleks. Peale mõne aastast hoovõttu võtsin asja käsile ja vaikselt hakkasin kokku kraapima materjali ning tudeerisin ennast veel Youtube vahendusel, et päris pea ees tundmatusse vette ei hüppaks.
Kiire uurimistöö tulemusel selgus, et sellised ise nokitsejad kasutavad generaatoriteks enamasti jooksulindi või siis viimasel ajal tasakaaluliikuri mootoreid. Kuna teisena nimetatud mootorit on Eestis küllaltki lihtne hankida, otsustasin selle kasuks.
Tasakaaluliikuri hankisin kodu lähistelt, kulutasin kasutatud toote ostmiseks tervelt 20 EUR – kusjuures tegemist oli täiesti korras tootega. Komplektist sain 2 mootorit + muid vidinaid, näiteks aku jms.

Kes tunneb harjasteta mootori hingeelu veidi lähemalt teab, et mootori tööle panekuks tekitatakse vahelduvvoolu ning vastupidi voolu genereerides saame ka vahelduvvoolu. Seega tuli ehitada dioodisild mis muudaks vahelduvvoolu alalisvooluks. Kuna tegemist on sellise esmase katsega ei hakanud ma kohe eraldi trükkplaati disainima ja läksin lihtsamat teed. Vaja läks makettplaati, 6x dioodi (kasutasin 6A dioode) ning kondensaatorit (50V, igaksjuhuks), asjad soetasin kiiruga oomipoest.

Juhhuuu, käega ratast keerutades tekivad multimeetrile numbrid, kui nüüd täpsem olla siis käsitsi keerutasin mootorist välja umbkaudu 17 volti ja 4,8 amprit. Omavahel korrutades teeb see tervenisti 81,6W – pole ju tegelikult paha? Hea tuulega on võimsust veelgi rohkem, lisaks on see enam, kui küll akude laadimiseks. Samuti süttisid kenasti 12V süvistatavad LED laelambid.

Lihtsad asjad tehtud, suund maale kus ees on ootamas natukene rohkem tööpinda. Esmane plaan oli lõigata tiivikud PVC torust, kuid toru ostmise käigus sai lepitud hoopis 160mm veetoruga. Sain parasjagu täpselt meetrise jupi ning kolm laba kannatas välja lõigata, kenad paksud seinad. Peale toru lõikamist selgus tõsiasi, et materjal on siiski küllaltki raske, samas liialt elastne + mängib kujuga päikese käes päris ohtralt.

Generaatori ja tiivikute vahelise kinnituse tegin suvaliselt alumiinium nelikandist mis kodus vedeles. Hea kerge ja tundus paindumisele kenasti vastu pidavat, samas seinad olid liialt õhukesed ja järgi andsid poltide kinnituskohad.

Mis kehvasti see uuesti, peatselt ostan uue toru – ehk kataks ka fiibri ja vaiguga ning sealt edasi juba uutele katsetustele.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *